Александър Димитров

Малко история

Заминах за Япония през 2016 г., когато бях на двайсет и пет. За свое място избрах Осака и прекарах шест години там. Защо Осака? Защото е най-шумният и най-свойски японски град. Честно казано, осмислях престоя си по-скоро като пребиваване из целия регион Кансай, предвид близостта между Осака, Киото и Кобе.

В творчески план започнах със стихове в гимназията, постепенно преминах към кратки разкази, а понастоящем боравя с разнообразни форми на прозата. Вкусът ми като читател също се измести от фентъзи към по-широка гама от жанрове. От няколко години предпочитам повествования (романи, разкази, манга) с психологически елементи, мистерии или трилъри, често украсени с щипка свръхестественост.

Авторите, оформили литературоусещането ми най-осезаемо са Джон Конъли, Харуки Мураками и Гай Гавриел Кай. В почетната ми топ шесторка влизат и Стивън Ериксън, Пол Остър и Нацуо Кирино.

Какво може да очаквате от стила ми?

Действието в книгите ми се развива в съвременна Япония, героите ми също са съвременни японци. Определям атмосферата като сумрачно оптимистична, проследяваща крехката линия между реално и илюзорно, между вътрешно и външно. Перспективата ми не е захаросана или продукт на ориентализъм. Не прибягвам до пътеписност – за тази цел в сайта съм отделил секция с фоторазкази. Старая се да следвам приземен, дълбаещ под повърхността на клишетата за Япония подход, който си остава изцяло художествен и интроспективен.

Надявам се книгите ми да са ви интересни и съм винаги насреща за вашите впечатления и критики!

Скоро по книжарниците

Сборник с разкази

Сборникът включва художествени разкази, чиито персонажи са съвременни японци, намиращи се на границата между реалното и илюзорното. Случките им разхождат читателя от север на юг, по цялото протежение на Страната на изгряващото слънце.

Очаквайте по-пълнокръвен, психологически профил на една Япония тук и сега, пречупен през очите на герои в различни възрасти и обстоятелства.

Аз и Япония

Обичам статистики – в разумни количества. Ето една набързо стъкмена такава…

Прекарани години

Посетени града

Подготвени книги

Окономияки изядено всяка година

Планирани книги

Сборник с разкази

Очаквайте в началото на 2025 г.

Кратък роман

Очаквайте в средата на 2026 г.

Последващи проекти

В процес на обмисляне.

{

Не сме чели книга с такава тематика и персонажи от български съвременен автор.

– Бета-читателите на сборника

Последни фоторазкази

Вдън Окаяма: Дзен, праскови, традиции

Вдън Окаяма: Дзен, праскови, традиции

Текст и снимки: август 2019 г.Как ли изглежда лобното място на един от по-популярните японски фолклорни герои?Какво е да си част от дзен ритуал?Защо буквално всяка праскова по дърветата е "облечена" в ето такива пликчета? Часът е едва пет сутринта, но навън вече е...

Как едно японско градче се бори с проблемите на провинцията

Как едно японско градче се бори с проблемите на провинцията

Текст и снимки: октомври 2018 г. Свикнали сме да свързваме Япония с много клишета. Суши. Нинджи. Самураи. Гейши. Често я асоциираме и с величествения пейзаж на планината Фуджи, или старовремската красота на Киото. Например, ето тази улица с традиционни дървени сгради...

Опознавайки Окинава: Южната перла (Част II)

Опознавайки Окинава: Южната перла (Част II)

Текст и снимки: март 2018. Подновявам постовете за Окинава (линк към част I), прехвърляйки се към... Каменните шииса! Полудракони, полукучета. Намирам тези създания за неочаквано миловидни: Шииса са неразривна част от окинавската култура. Традиционно идват по двойки,...